WAFK Challenge 2022 byl úžasný!

19.09.2022

Poslední květnovou sobotu (28.5.) proběhla na Plovárenském sportovním hřišti v Havlíčkově Brodě oblíbená soutěž WAFK challenge. Jak už název (Workout Away From Keyboard) napovídá, cílem této akce bylo dostat širokou veřejnost pryč od počítačových klávesnic, a ukázat všem věkovým kategoriím, že pohyb a cvičení ve formě workoutu může být velmi prospěšnou a nedílnou součástí zdravého životního stylu každého jedince.  

Letošní akce v roce 2022 proběhla v porovnání s předchozími ročníky v neporovnatelném rozměru, což se samozřejmě projevilo na času věnovaném do přípravy, počtu organizátorů a lidí co se na tom podíleli, množství soutěžících, diváků a sponzorů (kterým tímto děkujeme). Pro mnoho závodníků to bylo také vyvrcholení sezóny a příprav, které přetavily v naprosto neuvěřitelné výkony a spoustu nových osobních rekordů napříč všemi disciplínami.

Průběh akce by se dal rozdělit na 2 části, a to dopolední a odpolední. První jmenovaná část začala od brzkých ranních hodin přípravou místa, stavbou zázemí, zkouškou překážek, registrací dětských závodníků a nakonec poučením všech účastníků o bezpečnosti pod taktovkou Adama Ferencze. Poté před každou disciplínou proběhlo vysvětlení a upřesnění pravidel, při kterém ukázal svůj cit pro pohyb a popis jednotlivých úhlů a segmentů těla Honza Zavadil.


Dopolední program byl rozdělen do třech kategorií podle věku (5-9, 10-11 a 12-14 let) v rámci, kterých si děti mohly vyzkoušet disciplíny ministrongmana, přítahy s expandérem, skok z místa do dálky, přenos předmětů, kutálení pneumatiky atd. Nutno podotknout, že děti za bouřlivého podporování jejich rodičů podaly naprosto neuvěřitelné výkony a zasloužily odměny, mezi které patřily například medaile, diplomy nebo třeba vynikající dort pro vítěze každé kategorie.

Během akce byl na místě také bohatý doprovodný program, kde si všichni mohli vyzkoušet třeba otužování, tejpování, parkour a freerun, měření výskoku ve frisbee ultimate nebo se občerstvit, a navíc i ochutnat skvělou rolovanou zmrzlinu. 


V čem byla tato akce ale naprosto unikátní, byla vystoupení profíků z praxe, která se naprosto vymykala lidskému chápání a máme také podezření, že trochu popírala i zemskou gravitaci. V exhibicích se postupně představil Julian Sidun a jeho parta, kteří nám předvedli suprové kousky z kalisteniky, poté Tomáš Zeman, strongman který dominuje ve zvedání lidí, lámání hřebíků o různých průměrů a ohýbání podkov. Svůj nový osobní rekord v disciplíně nazývané Apollon axel deadlift si zde za neuvěřitelné podpory publika vybojoval Dominik "THE GIANT" Jaroš, který zvednul neuvěřitelných 380 kg! Nesměla chybět ani exhibice Honzy Pipka, který se nedávno stal mistrem ČR v kulturistice, gratulujeme!

Odpolední program začal v režii kategorií strongman a workout battle. Kategorie strongman se zúčastnili opravdu nejsilnější jedinci tohoto okresu. Zkusili si zvedaní loglift, obracení pneumatiky, nošení břemen a sudů nebo třeba hod medicinbalem. Obdiv zaslouží také zmrzlinář Petr Kolísek, který stíhal připravovat zmrzlinu a mezitím soutěžit v této kategorii. Souběžně probíhala také kategorie workout battle, která zahrnovala muscle-upy na kruzích, chůzi po rukou a shyb s přidanou zátěží +30 kg.

Program uzavírala kategorie classic, která se dala považovat za nejvíce komplexní, protože obsahovala přítahy nadhmatem, trojskok, kliky na bradlech, vznosy, běh na
400 m a také WOD kombo (hod medicinbalem na terč, sprint, angličáky a poté výpady s 16 kg závažím). Této kategorie se zúčastnilo nejvíce nadšenců, a byla také rozdělena do pánské a dámské kategorie. Všichni zúčastnění zaslouží obrovský respekt za to, co předvedli, protože výsledky jednotlivých kategorií byly naprosto vyrovnané. Velký potlesk pak zaslouží Lucka Sedláková, která se umístila na 11. místě v kategorii mezi muži.

Největší workoutová akce na Vysočině se proto velmi vydařila a tímto děkujeme kraji, městu, soutěžícím, fanouškům, organizátorům, rozhodčím, sponzorům a gratulujeme vám všem ke skvělým výkonům. Doufáme, že jste si to užili stejně jako my, a uvidíme se za rok na stejném místě. Workoutu zdar!

Za WAFK team Vojtěch Gruber a Tomáš Novák.